CHP Lideri Özgür Özel, Lütfü Savaş için son kararın yarın verileceğini söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Dikili’de halk buluşması ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gazetecinin aday belirleme sürecinde yapay zekadan faydalanıldığı yönündeki açıklamalarıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, 2019 seçimleri öncesinde yapılan anketlerin 20-25 katı kadar anket yaptıklarını belirtti. Telefon yöntemli anketlerde yapay zekanın da kullanıldığını aktaran Özel, partinin bu teknolojileri kullanarak süreci daha verimli yönetmeye çalıştığını ifade etti.

Yapay zekanın anket yanıtlarına göre hataları ayıkladığını, aday önerilerinde bulunduğunu dile getiren Özel, “Bundan sonra zaten artık yapay zeka hayatımızın her yerinde var. Hatta biliyorsunuz insan kaynakları şirketlerinin yaptığı işin yüzde 85’ini yapar hale geldi. Önemli olan yapay zekayı reddetmeden, yaratacağı istihdam düşüşüne, işsizliğe devletin mutlaka çözüm bulması. Yoksa yapay zekayı reddederek olmaz ama yerine işinden ettikleri insanlara mutlaka istihdam vermek lazım.” dedi.

‘LÜTFÜ SAVAŞ’A ALTERNATİF BULAMADIK’

CHP’nin seçim klibinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş’ın yer almamasının nedeninin sorulması üzerine Özel, Lütfü Savaş’ın deprem nedeniyle kendisinin “müzikli, çalgılı bir klipte oynamasının doğru olmayacağını” söylediğini, kendisine hak verdiğini söyledi.

“Hatay’la ilgili belirsizlik devam mı?” sorusu üzerine Özel, Hatay’da anket çalışmalarına devam ettiklerini söyleyerek, şunları kaydetti:

“Hatay için Lütfü Savaş’tan daha beğenilen bir alternatif ürettiğimiz anda Lütfü Savaş da zaten buna ‘hayır’ demiyor. Ancak şu ana kadar yaptığımız bütün ölçümlerde Hataylılar için Lütfü Savaş’a bir alternatif geliştiremedik. Bu konuda gerçekten çaba içindeyiz, son kararı yarın partimiz verecek. Lütfü Savaş hatasız değildir. Eleştiriden muaf değildir ama Lütfi Savaş yaşananların tamamının sorumlusu ve bu meselenin günah keçisi de değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x