iOS 17.4 Avrupa Birliği’nde üçüncü taraf uygulama mağazalarını etkinleştiriyor

Bu adım, kullanıcılara daha fazla seçenek sunarak dijital pazarın rekabetçi yapısını güçlendirme amacı taşıyor. Teknoloji devinin bu hamlesi, uygulama dağıtımı konusunda daha esnek bir yaklaşım benimsediğinin ve kullanıcı deneyimini ön planda tuttuğunun bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Bu yenilikle birlikte, Avrupa Birliği’ndeki iOS kullanıcıları, daha geniş bir uygulama yelpazesine erişim imkanı bulacak ve kişisel tercihlerine göre daha fazla uygulama seçebilecekler.

Apple, işletim sistemlerinin birçoğu için güncellemeler yayınladı ve bunlar arasında en etkileyici değişiklikler iOS’ta gerçekleşti. (Özellikle Avrupa Birliği’nde). iOS 17.4’ün çıkışıyla birlikte, Apple artık AB’nin App Store’a ilişkin katı yeni kurallarına uyum sağlıyor. Şirket, Avrupa Birliği’nde iPhone’larda resmi olarak üçüncü taraf uygulama mağazalarını destekler hale geldi; geliştiriciler, üçüncü taraf ödeme seçenekleri sunabilecek. Web tarayıcı üreticileri artık uygulamalarını Apple’ın WebKit’ine dayandırmak zorunda değil, Apple ayrıca NFC çipini Apple Pay ile alakası olmayan kablosuz ödemelere açıyor.

Bu oyun değiştirici güncellemeler yalnızca AB’ye sınırlı olsa da, iOS 17.4, başka yerlerdeki insanlar için de bazı cazip yeni özellikler sunuyor. Apple Podcasts şimdi İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Almanca’da otomatik transkripsiyonlar sunuyor. Metin, sesle senkronize bir şekilde vurgulanacak, böylece takip etmesi kolay olacak. Metni arayabilir ve belirli bir noktada sesin oynamasını sağlamak için metne dokunabilirsiniz.

iOS 17.4 Avrupa Birliği’nde üçüncü taraf uygulama mağazalarını etkinleştiriyor

Ayrıca, keyfini çıkarabileceğiniz bir dizi yeni emoji de var. Bunlar arasında bir mantar, anka kuşu, misket limonu, kırık zincir ve sallanan başlar bulunuyor. Apple, 18 insan ve vücut emojisini de güncelledi, böylece istediğiniz yöne döndürebilirsiniz.

Diğer güncellemeler, pil sağlığı, Siri (desteklenen herhangi bir dilde alınan mesajları okuyabilme yeteneği), çalıntı cihaz koruması ve Apple Cash için sanal kart numaraları gibi özellikleri içeriyor. Arayan kimliği güncellemesi sayesinde, Apple tarafından doğrulanmış bir işletme aradığında, adını, logosunu ve departman başlığını göreceksiniz. Birçok hata düzeltmesi de var.

iOS 17.4 ile birlikte, Apple ayrıca iPadOS 17.4’ü de yayınladı; bu da AB’nin Dijital Pazarlar Yasası ile uyumlu App Store güncellemeleri dahil birçok aynı değişikliği içeriyor. Şirketin ayrıca yakında Apple Vision Pro için visionOS 1.1, macOS 14.4, watchOS 10.4 ve HomePod 17.4’ü yayınlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x