Osmanlı Dönemi’nde Açılan İlk Borsa: Dersaadet Tahvilat Borsası Nasıl Kuruldu? Hacmi Ne Kadardı?

Bugün odağımızda Osmanlı Devleti’ndeki ilk borsa var! Hazırsanız Osmanlı Devleti’nde açılan ilk borsa Dersaadet Tahvilat Borsası’nı yakından tanıyalım!

Dersaadet Tahvilat Borsası, Osmanlı İmparatorluğu’nda ekonomik gelişmelerin ve finansal sistemdeki değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı.

Bu durumun üzerine Dersaadet Tahvilat Borsası, 2 Ağustos 1866 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk borsası ünvanı ile kuruldu.

Borsanın kuruluşunda etkili olan isimler arasında Ahmet Vefik Paşa ve Ekrem Bey gibi önemli devlet insanları vardı.

Dersaadet Tahvilat Borsası, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun iç ve dış borçlanma araçlarını temsil eden hisse senetleri ve tahvillerin alım satımına aracılık etti.

Borsanın kurulmasının ana sebeplerinden biri, Osmanlı Hükümeti’nin iç ve dış borçlanma ihtiyacını karşılamak ve borçlarını yönetmek istemesiydi.

Zamanla büyüdü ve Osmanlı Hükümeti’nin çıkardığı tahvil ve hisse senetlerinin alım-satım hacmini yönetti.

Borsa, yabancı yatırımcıları da çekerek Osmanlı İmparatorluğu’nun uluslararası finansal sahnede daha fazla tanınmasına katkıda bulundu.

Net olarak borsanın geçmişteki işlem hacmi belge ve kaynak olmamasından dolayı bilinmese de 1870’lerin ilk yıllarında işlem gören tahvillerin nominal bedeli ile hisse senetlerinin toplam değerinin 25 milyon liralık bir tutara ulaştığı düşünülmektedir.

Dersaadet Tahvilat Borsası, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerindeki siyasi ve ekonomik karışıklıklar nedeniyle kapanmak zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x