TİP: Yargıtay’ın mütalaası, bir kliğin muhtırası niteliğinde

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen tahliye edilmeyen cezaevindeki TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın durumu ile ilgili mütalaasını dosyanın görüşüleceği Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne sundu. Mütalaada; seçimden önce TCK 312. madde kapsamında suç işleyen milletvekilinin dokunulmazlıktan yararlanamayacağı ve tahliye kararında takdirin yüksek dairede olduğu belirtildi.

TİP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mütalaasına tepki gösterdi. TİP’in X (Twitter) hesabından bugün yapılan açıklama şöyle:

‘DOSYA SÜRÜMCEMEDE BIRAKILMAYA ÇALIŞILIYOR’

“Hatay Milletvekilimiz Can Atalay 177 gündür Silivri’de esir tutuluyor. Hukuk tanımaz mahkemelerce verilen ceza ve tutuklama kararları sonrasında 25 Ekim 2023 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nce Can Atalay hakkındaki karar değerlendirilerek ‘seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı’ ile ‘kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının’ ihlal edildiğine, yeniden yargılama yapılarak tahliye edilmesine karar verilmiştir. Anayasa Mahkemesi kararı 13 gündür uygulanmamakta ve dosya sürüncemeye bırakılmaya çalışılmaktadır. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi günlerce dosyayı elinde tuttuktan sonra ‘yetkisiz’ olduğunu fark edip dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne göndermiştir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan mütalaa ise Anayasa Mahkemesi’nin açık ve net ihlal kararı karşısında hukuken hiçbir dayanağı kalmayan yargı içerisindeki bir kliğin muhtırası niteliğindedir. Bu görüşü kaleme alanlar ülkenin Anayasasını ve Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımadıklarını ilan etmişlerdir.

‘REFERANSLARININ ABD VE İNGİLTERE ANAYASALARI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’

Anayasal düzene karşı suç işleyenler; Anayasa’yı ve mahkeme kararlarını tanımadığını ilan eden hakim ve savcıların bizatihi kendisidir. Söz konusu mütalaayı hazırlayanlar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı değil İngiltere ve ABD Anayasalarını dayanak aldıklarını itiraf etmişlerdir. Her fırsatta ‘dış güçler’ safsatasını dile getirerek muhalifleri suçlayan zihniyetin bilakis kendi referanslarının ABD ve İngiltere Anayasaları olduğu ortaya çıkmıştır. Ülkemiz yüz yıl önce İngiliz işgali altındayken dahi İngiltere Anayasası uygulanmamışken, bugünkü iradenin bunu açıkça dile getirmiş olması kimlerin ‘dış güçlere’ yaslandığını açıkça ortaya koymaktadır.

Milletvekilimiz Can Atalay ile ilgili karar verecek olanlara çağrımız Anayasa Mahkemesi kararını derhal uygulayarak tahliye kararı vermeleridir. Aksi halde mahkeme kararlarını uygulamamanın suç olduğunu, suç işleyenlerin ise er ya da geç tarafsız ve bağımsız yargı önünde hesap vereceklerini hatırlatırız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x